גרפולוג משפטי מכין חוות דעת לבית המשפט והוא משמש כעד או מומחה

 

זו עובדה ידועה שכתב היד של אדם מספר עליו המון, למשל המצב הנפשי שבו הוא נתון כגון: לחץ, מתח, רוגע, פחד, תכונות האופי שלו אם הוא אדם פזיז, נחוש ועוד. אבחון גרפולוגי, יכול לתת פרטים ואפילו ראייה אם מדובר בחקירה משטרתית או בהצגת ראיות בבית המשפט. לא כל גרפולוג מומחה בתחום החקירות והמשפט ולכן, רק גרפולוג משפטי יוכל להתמחות לעומק בתחום זה ולמצוא את הראיות הנכונות.

למעשה , תחום הגרפולוגיה המשפטית, עוסק בבדיקת מסמכים אם הם מזויפים, אם עברו שינוי כלשהו, אם איזו שהיא חתימה זויפה וכדומה. ניתן למצוא בין המסמכים שנבדקים ע"י הגרפולוג המומחה בתחום מסמכים כגון:  זיהוי כתב יד, זיוף חתימות, שינוי תיעוד רפואי, מכתבי איום, גרפיטי ועוד. מדובר על מדע מוכח שמעניק את האינדיקציה הנכונה והמדויקת בנוגע לכתב וחתימה. בתי המשפט, מתייחסים לחוות הדעת של הגרפולוג והן קבילות בביהמ"ש.

 

תהליך הבדיקה של גרפולוג משפטי

יש לציין כי מי שעוסק בתחום הגרפולוגיה המשפטית, משתמש לא רק בידע שלו בכתבי היד השונים, כי אם במכשור משוכלל כמו מכשור מיקרוסקופי כאשר המסמך שעליו לבדוק, מושווה למסמכים אוטנטיים שמוצגים לו. לצורך זיהוי מדויק לגבי מסמכים מסוימים, יש להעביר לגרפולוג דוגמאות כתב יד לעריכת השוואה מדויקת ונכונה. כמות המסמכים שיש למסור לגרפולוג תהיה על פי דרישותיו. הבדיקה של גרפולוג העוסק בתחום המשפט, קבילה על פי פקודת הראיות תשנ"א- 1971{נוסח חדש}.

יש לציין, כי גם בתחום האזרחי וגם בתחום הפלילי, ניתן להיעזר בשירותיו של גרפולוג משפטי, כאשר מדובר על חוזים, צוואות ועוד. בתחום הפלילי, ניתן לפענח את הזהות של אדם שכתב מכתבי איומים ע"י השוואות של מסמכים שונים אשר נכתבו בכתב ידו. עורכי דין רבים, נעזרים בשירותיו של גרפולוג מומחה בתחום המשפט לאימות מסמכים או זיופם כעדות ראייה בביהמ"ש. תפקידו של עוה"ד הוא לייצג את לקוחו ולהגן על האינטרסים שלו מול ביהמ"ש, בעוד שהגרפולוג המשפטי חייב יהיה לגלות נאמנות לבית המשפט ולסייע לו בחקר האמת. על גרפולוג זה, להכין חוות דעת בהגינות ובשקיפות מלאה.

 

התמחות של גרפולוגיה משפטית כגון תארים נוספים הרלוונטיים לתחום

אמנם ניתן לפענח כתבי יד או זיופים במסמכים, אך ישנם גרפולוגים משפטיים שהם בעלי תארים נוספים שבהחלט רלוונטיים לתחום כגון גרפולוג שהוא בעל תארים בפסיכולוגיה כמו פסיכולוגיה קלינית ומדעי ההתנהגות, מה שעשוי לדייק בהרבה יותר בפענוח אופי של אדם יחד עם כתב ידו. למשל בתי המשפט נעזרים  על בסיס קבוע בגרפולוג שהוא אף בעל תארים בפסיכולוגיה, כזה שכבר מנתח שנים כתבי יד ומסמכים והוכח כמי שהוא מומחה בתחום.  

אדם המתמחה בגרפולוגיה משפטית, נקרא גם מומחה לכתב יד ולפעמים הוא לא בהכרח חייב להיות גרפולוג במקצועו, כי אם את הכשרתו המקצועית הוא רכש במחלקת זיהוי פלילי. אדם זה, חייב בידע מעמיק בתחום הגרפולוגיה, על מנת שיוכל לבחון את ההבדלים בין דוגמאות כתב היד השונות , כאשר מדובר על שני מסמכים או יותר אשר נכתבו ע"י אותו אדם.  היתרון של מומחה לבדיקת מסמכים שעבד במז"פ על גרפולוג משפטי, עשוי להיות בחלק הטכני של בדיקה כימית של הדיו והנייר או בבדיקה של טביעת אצבעות ולא בבדיקה הטכנית של כתב היד. על ביהמ"ש לבדוק, אם התהליך אשר בו הוא הגיע למסקנה הוא הגיוני וברור לו ואם בוצעה בדיקה מקצועית באמצעות מיקרוסקופ על כל הפרמטרים שניתנים לבדיקה.

 

כיצד בוחרים גרפולוג משפטי מומלץ?

מי שנבחר כמומחה בחוות דעת משפטיות, או שהוא בורר בתחום, כזה שמוכר בקרב עורכי הדין, יכול להיות מענה מקצועי ויעי למי שמחפש גרפולוג המתמחה בתחום המשפט ד"ר בתיה כהן קרויטורו הינה גרפולוגית משפטית ידועה מזה 31 שנה והיא בעלת תארים בפסיכולוגיה קלינית ומדעי ההתנהגות. לבתיה עבר עשיר בתחום, כאשר שימשה כגרפולוגית מומחית גם במשטרה.

 

אשמח לעמוד לשירותכם תמיד

מלאו פרטיכם ואחזור אליכם בהקדם